Dowiedz się więcej o pianie PUR
puff system – ocieplanie poddaszy, dachów, ścian, stropów, fundamentów
Podstawowe informacje o natryskowej pianie poliuretanowej
Technologie natryskowe które wykorzystujemy do wykonywania ociepleń to inaczej dwukomponentowe natryskowe systemy poliuretanowe. Służą one do aplikowania sztywnej lub półsztywnej pianki poliuretanowej wytwarzanej „na miejscu budowy”. W zależności od zastosowania wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje pianek: otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa.
Piana otwartokomórkowa:
Stosowana głównie na poddaszach oraz wszędzie tam, gdzie nie będzie poddawana naciskom zewnętrznym. Główne cechy:
- przewodzenie ciepła 0,038 W/m*K
- przepuszczanie pary wodnej (tzw. oddychanie)
- niska gęstość (ok. 12 kg/m3)
- grubość w jednej warstwie - ok. 10 cm
- niska cena
Piana zamkniętokomórkowa:
Jest to twarda piana o wysokiej gęstości, nieprzepuszczająca pary wodnej oraz wytrzymująca duże naciski. Można po niej chodzić oraz stosować pod wylewkę betonową. Główne cechy:
- przewodzenie ciepła już od 0,020 W/m*K
- nie przepuszcza pary wodnej
- wysoka gęstość (od 34 do ponad 50 kg/m3)
- grubość w jednej warstwie - ok. 2 cm
Piana otwartokomórkowa
Piana otwartokomórkowa jest skutecznym materiałem do izolacji termicznej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Najczęściej stosuje się ją do ocieplania poddaszy, dachów, ścian i stropów.
Jej niska gęstość na poziomie ok. 12 kg/m3 jest kluczowym parametrem przy projektowaniu przegród dachowych lub ocieplaniu budynków ze starą więźbą dachową. Tak niska waga nie stanowi dużego obciążenia dla konstrukcji więc pianę otwartokomórkową z powodzeniem można stosować nawet na starszych konstrukcjach bez obaw o jej wytrzymałość. Przykładowo, otwartokomórkowa pianka na powierzchni 100 m2 przy 25 cm grubości będzie ważyć zaledwie 300 kg.
Przepuszczalność pary wodnej zaczynająca się od μ=4,65 świadczy o całkowitej zdolności materiału do przepuszczania pary wodnej i niezatrzymywaniu jej wewnątrz przegrody.
Piana otwartokomórkowa doskonale sprawdzi się tam, gdzie nie będzie poddawana dużym naciskom, zwiększonej wilgotności i oddziaływaniu promieni UV.
Piana zamkniętokomórkowa
Piana zamkniętokomórkowa cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, ma wysoką twardość, a jej współczynnik przewodzenia pary wodnej na poziomie μ=72.5 stanowi bardzo dużą barierę dla pary wodnej, dzięki czemu ten rodzaj piany doskonale spisuje się w zastosowaniach narażonych na zwiększoną wilgotność otoczenia.
Lambda zaczynająca się już od 0,020 W/mK pozwala na zastosowanie mniejszej grubości materiału przy zachowaniu tych samych właściwości termoizolacyjnych. Dla przykładu, warstwie 25 cm piany otwartokomórkowej odpowiada 13,5 cm piany zamkniętokomórkowej.
Wysoka gęstość piany, zaczynająca się już od 37 kg/m3 pozwala na zastosowanie jej m.in. na strop pod wylewkę, jako ocieplenie fundamentów, lub wszędzie tam, gdzie będzie poddawana naciskom.
Duży opór dyfuzyjny w połączeniu z bardzo niską lambdą sprawiają, że piana zamkniętokomórkowa doskonale sprawdza się jako ocieplenie konstrukcji stalowych. Bardzo dobrze przylega do powierzchni blach trapezowych, dźwigarów dachowych oraz wszelkich profili stalowych.
Każda piana posiada swoje określone zastosowanie oraz warunki w których może być aplikowana, dlatego przed decyzją o wyborze właściwego materiału skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sytuację, a my wyjaśnimy który rodzaj piany PUR będzie odpowiedni dla danego zastosowania.
Nie jesteś pewien która piana będzie najlepsza dla Ciebie? Jesteśmy tutaj żeby pomóc Ci we właściwym wyborze.
Przygotowanie poddasza do natrysku piany PUR
Do ocieplenia przystępujemy po wykonaniu prac mokrych (tj. tynki i wylewki) z uwagi na duże ilości pary wodnej tworzące się w procesie schnięcia. Parametrem decydującym o możliwości rozpoczęcia prac jest wilgotność drewna która nie może przekraczać 18% w dachu wentylowanym, oraz 11% w dachu niewentylowanym. Warto więc tak zaplanować poszczególne etapy prac, aby więźba dachowa zdążyła wyschnąć w słoneczne dni – oszczędzi to konieczność wypożyczenia osuszacza budowlanego.
Na poddaszu nieużytkowym piana może pozostać bez żadnego osłonięcia, lecz jeśli planujesz ją w przyszłości zabudować, zamontuj wcześniej do konstrukcji uchwyty umożliwiające montaż profili. Profile można zamontować dopiero po wykonaniu natrysku. Jeżeli w połaci dachowej występują okna dachowe dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze obudowanie ich płytą GK, piana całkowicie wypełni przestrzeń między płytą a krokwią nie pozostawiając pustych miejsc.
Przestrzenie pomiędzy krokwiami w okolicy murłaty powinny być zastawione styropianem montowanym jako ocieplenie elewacji. Doklejając się do niego pianą podczas ocieplania przegrody dachowej zachowujemy ciągłość izolacji budynku. Wszystkie ściany murowane wychodzące ponad warstwę ocieplenia oddają ciepło po stronie zimnej, dlatego one również powinny być ocieplone. Na szczególną uwagę zasługują w tym punkcie ściany szczytowe (w przypadku ocieplania wyłącznie stropu, bez przegrody dachowej) oraz kominy. Te drugie, zgodnie z polskim prawem powinny być ocieplane materiałami niepalnymi klasy A1 i A2.
Przed przyjazdem ekipy natryskowej opróżnij całkowicie poddasze. Jest to konieczne do sprawnego poruszania się po nim aplikatora oraz do odpowiedniego zabezpieczenia posadzki przed zabrudzeniem.
Wymagane warunki aplikacji
Optymalna temperatura podczas natrysku to 20-30 st. C. W chłodne dni dogrzewamy pomieszczenia nagrzewnicą, lecz jeśli budynek jest w stanie otwartym, lub z innych powodów nie jest możliwe uzyskanie właściwej temperatury, wtedy nie jest możliwe wykonanie natrysku. Ważnym parametrem jest też wilgotność powietrza która nie powinna przekraczać 60%. Pamiętaj, że jeśli budynek nie jest wygrzany od czasu jego wzniesienia, wtedy przy pierwszym pojawieniu się wyższej temperatury (jak np. przy uruchomieniu nagrzewnicy) następuje przesycenie powietrza parą wodną oddawaną przez ściany i stropy co niekorzystnie wpływa na jakość wykonanego ocieplenia. Wygrzej budynek przed natryskiem.
Wentylacja po natrysku
Po wykonaniu ocieplenia wymagane jest wietrzenie poddasza przez około 2 dni w celu pozbycia się gazów wyprodukowanych podczas zachodzenia reakcji chemicznych. Najczęściej wystarczającym jest otwieranie okien wywołując pełny przewiew, lecz jeśli na poddaszu nie ma żadnego, konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej. Jest to bardzo ważny element niezbędny po każdym natrysku piany zapobiegający pozostaniu chemicznego zapachu potrafiącego utrzymywać się przez długi czas.
Odpowiednio zaplanuj przebieg prac, czyli kiedy najlepiej wykonać ocieplenie pianą PUR.
- Ocieplenie pianą najlepiej wykonać po odparowaniu wody z wylewek oraz tynków.
- W przypadku jeszcze nieogrzewanego domu, prace najlepiej zaplanować na okres letni.
- Więźba dachowa powinna być wysezonowana, aby nie zamknąć w niej zbyt dużej ilości wilgoci.
- Posprzątaj poddasze. Wynieś wszystkie niepotrzebne przedmioty aby umożliwić swobodę poruszania się podczas aplikacji piany.